Jdi na obsah Jdi na menu
 


4. Vojenská obuv

29. 6. 2007

Boty jsou pro vojáky velice důležité a jejich důležitost roste spolu s tím kolik a v jakých podmínkách musí voják nachodit. Vojenské boty mají svou přezdívku "kanady", která se dědí už několik desetiletí. Zatím co někdo tyto boty zatracuje, jiní je vychvalují až do nebe. V současnosti v naší armádě s dělením na Kanady pro záklaďáky a Kanady pro důstojníky nevystačíme. Pokud pomineme vycházkovou obuv a zaměříme se pouze na boty polní, napočítáme několik typů, které se používají v závislosti na klimatických podmínkách a typu jednotky. Vojenská obuv bude vždy v porovnání s turistickou těžší, ale zvláště pro nové typy už dávno neplatí tvrzení, že vojenské boty jsou nepohodlné. I voják má totiž nohy jen jedny a ty ho musí někam donést. Obrazek

 

 

 

 

 

 

 

 

Konstrukce vojenské boty
1) Vrchový materiál
2) Límeček a jazyk
3) Šněrování - rychlovázací poutka, kroužky a pojistky šněrovadla
4) Podšívka
5) Vyztužení boty ve špici a na patě
6) Kožená napínací stélka
7) Mezipodešev
8) Polyuretanová mezivrstva
9) Podešev
10) Vkládací stélka (vložka do bot)
11) Síťková polyetylénová masážní klimstélka

Boty polní 2000
Charakteristika: Součástka je určena do všech klimatických oblastí jako základní polní obuv, která nahradí v rámci základní výbavy příslušníků AČR boty 90. Účelem obuvi je ochrana nohou před nepříznivými vlivy vnějšího prostředí a zabezpečení mobilnosti příslušníka AČR při vykonávání služební činnosti.
Materiál: vrchový materiál - hydrofobní hovězinová useň, materiál límečku - hovězinová useň, podšívkový materiál - netkaná syntetická textilie, podešev - monolitní, dvousložková: pryž + polyuretan, mezipodešev – pryžová.
Konstrukce: Poloholeňová obuv derbového střihu s prošitým límečkem. Uzavírání obuvi šněrováním (kombinace kroužků, vázacích poutek, pojistka šněrovadla). Zadní dílec přechází v poutko. Svršek je spojen se spodkem prošívaným způsobem, na mezipodešev je přilepena monolitní podešev s podpatkem. V podešvi je vyfrézována drážka na lyžařské vázání. Součástí obuvi jsou vkládací tvarované stélky.
Hmotnost páru: 1 780 g

Boty polní 2000 zimní
Charakteristika: Součástka je určena pro střední a studenou oblast a slouží jako základní polní obuv do zimních podmínek. Účelem obuvi je zabezpečit tepelnou izolaci nohou a mobilnost příslušníků AČR v zimním období.
Materiál: vrchový materiál - hydrofobní hovězinová useň, materiál límečku - hovězinová useň, podšívkový materiál - netkaná syntetická textilie, mezipodšívka - materiál Thinsulate, polštářování - Molitan (jazyk, límeček, zadní díly) podešev - monolitní, dvousložková: pryž + polyuretan, mezipodešev – pryžová.
Konstrukce: Poloholeňová obuv derbového střihu s bandážováním jazyka a límečku. Uzavírání obuvi šněrováním (vázací poutka, pojistka šněrovadla). Obuv je celopodšívkovaná, vybavená speciální izolační mezipodšívkou. Zadní pásek přechází v horní části v poutko. Svršek je spojen se spodkem prošívaným způsobem, na mezipodešev je přilepena monolitní podešev s podpatkem.V podešvi je vyfrézována drážka na lyžařské vázání. Součástí obuvi jsou vkládací tvarované stélky.
Hmotnost páru: 1 960 g

Boty polní 2000 podšívkované
Charakteristika: Součástka je určena pro střední a studenou klimatickou oblast , slouží jako základní polní obuv pro profesionály - příslušníky AČR. Účelem obuvi je ochrana nohou před nepříznivými vlivy vnějšího prostředí a zabezpečení mobilnosti příslušníků AČR při vykonávání služební činnosti
Materiál: vrchový materiál - hydrofobní hovězinová useň, materiál límečku - hovězinová useň, podšívkový materiál - netkaná syntetická textilie, mezipodšívka - ztužidlová perforovaná deska Molitan, polštářování - Molitan (jazyk, límeček, zadní díly) podešev - monolitní, dvousložková: pryž + polyuretan, mezipodešev – pryžová.
Konstrukce: Poloholeňová obuv derbového střihu s bandážováním límečku a jazyka. Uzavírání obuvi šněrováním (vázací poutka, pojistka). Zadní dílec přechází v horní části v poutko. Obuv je celopodšívkovaná. Svršek je spojen se spodkem prošívaným způsobem, na mezipodešev je přilepena monolitní podešev s podpatkem. V podešvi je vyfrézována drážka na lyžařské vázání. Součástí obuvi jsou tvarované vkládací stélky.
Hmotnost páru: 1 960 g

Boty polní do pouště
Charakteristika: Součástka je určena pro horkou suchou klimatickou oblast a slouží jako speciální obuv do specifických podmínek a terénu.
Materiál: vrchový materiál - vlasová hovězinová useň s hydrofobní úpravou (nárt, pata), textilní syntetický materiál (zadní dílce), podšívkový materiál - textilní syntetický laminovaný materiál (zadní dílce, jazyk), netkaná syntetická textilie (nárt), podšívková přírodní useň (patička), podešev - monolitní pryžová s podpatkem, dezén Džungle, mezipodešev – pryžová.
Konstrukce: Poloholeňová obuv derbového střihu s bandážováním límečku. Uzavírání obuvi šněrováním(vázací poutka, kroužky). Obuv je celopodšívkovaná, kotníková část je zpevněna páskem vrchového materiálu. Svršek je spojen se spodkem prošívaným způsobem., na mezipodešev je přilepena monolitní podešev s podpatkem. Podešev je vybavena úzkým rámkem. Součástí obuvi je tvarovaná vkládací stélka.
Hmotnost páru: 1 720 g

Boty polní do džungle
Charakteristika: Součástka je určena pro střední a horkou vlhkou klimatickou oblast a slouží jako speciální obuv do specifických podmínek a terénu.
Materiál: vrchový materiál - hydrofobní hovězinová useň (nárt, pata), textilní syntetický materiál (zadní dílce), podšívkový materiál - netkaná syntetická textilie (nárt), přírodní podšívková useň (patička), podešev - monolitní pryžová s podpatkem, dezén Džungle, mezipodešev – pryžová lemovací pojistka - keprová lemovka.
Konstrukce: Poloholeňová obuv derbového střihu uzavíraná šněrováním (vázací poutka, kroužky). Nárt a patička jsou vyrobeny z usně, zadní díly z textilního materiálu. Kotníková část , horní obvod holeně a zadní pásek jsou zpevněny textilním popruhem. V klenkové části jsou umístěny 2 průduchy. Svršek je spojen se spodkem prošívaným způsobem, podešev je po obvodu vybavena úzkým rámkem. Podešev je chráněna proti průrazu zabudovaným kovovým plátem. Součástí obuvi jsou tvarované vkládací stélky.
Hmotnost páru: 1 860 g

Boty polní ECWS
Charakteristika: Součástka je určena pro střední a studenou oblast a slouží jako polní obuv do zimních podmínek. Je součástí kompletu pro extrémní chladné klimatické podmínky. Účelem obuvi je zabezpečit tepelnou izolaci nohou a mobilnost příslušníků AČR v zimním období.
Materiál: vrchový materiál - hydrofobní hovězinová useň, materiál límečku - hovězinová useň, podšívkový materiál - netkaná syntetická textilie, mezipodšívka - nepromokavý-prodyšný materiál Gore-tex, podešev - monolitní Vibram.
Konstrukce: Poloholeňová obuv derbového střihu s límečkem. Uzavírání obuvi šněrováním (vázacích poutka, pojistka šněrovadla). Zadní dílec přechází v poutko. Podešev typu Vibram je přilepena. Součástí obuvi jsou vkládací tvarované stélky.
ObrazekObrazek

 

 

 

 

 

 

ObrazekObrazek

 

 

 

 

 

 

 

ObrazekObrazek

 

 

 

 

 

 

 

ObrazekObrazekObrazek

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář