Jdi na obsah Jdi na menu
 


3. Nosný systém

29. 6. 2007
Řemení vz.85
Obrazek V současnosti se ještě můžete setkat s řemením vz.85. Je součástí torby vz.85, o které se více hovoří v sekci o batozích. Řemení se skládá z opasku, popruhů, sumek na zásobníky útočné pušky vz.58. Na opasek se dají přidělat běžně používaná kožená pouzdra na zásobníky a zbraně používané v AČR - pistole vz.52, vz.82 a samopal vz.61. Dále se dá připevnit útočný nůž vz.75 nebo bajonet a "Feldova polní lahev". Všechny uvedené položky se navlékají na opasek. Zezadu se na popruhy dá pověsit již zmíněná torba vz.85. Vojáci však tento způsob nošení torby nemají rádi, protože zatížená torba mění těžiště celého nákladu. Jediná součástka, která je z uvedeného systému relativně oblíbená, jsou sumky. Proti běžným koženým se z nich lépe vytahují zásobníky. Systém je v porovnání se světem značně zastaralý. Mezi hlavní nedostatky patří posun jednotlivých pouzder při běhu. Při potřebě výměny neseného pouzdra je (kromě útočného nože) nutno sundat pouzdra ostatní. Řemení a pouzdra nesplňují požadavky na maskování. Systém zapínání kožených pouzder je značně nepraktický - nová pouzdra se zapínají těžko a stará jsou opotřebovaná tak, že není zabezpečeno, že někde nedojde ke ztrátě neseného materiálu. Zcela chybí určitá specifická pouzdra.

Taktické vesty - iniciativa jedinců
Obrazek Po převratu, kdy naši vojáci začali působit v zahraničí, se potkávali s vojáky z jiných zemí a porovnávali vybavení. Všem jim brzy došlo, že nepoužíváme žádnou špičku. Jelikož se v armádě řešily jiné problémy, byl systém nesení výstroje jednotlivce odsunut na někdy jindy. Jenže těm, kteří nachodili kilometry na hlídkách, to jedno nebylo. Nikdo se nechtěl nechat zastřelit proto, že mu nepůjde vytáhnout zásobník. Pokud chtěli mít vše po ruce a nehledat to někde v batohu, museli se zařídit sami. Postupně, hlavně díky kontaktům na vojáky jiných armád, a to převážně Spojeného království a Spojených států, si přes ně naši vojáci kupovali ze svého výstrojní součástky těchto armád. Jelikož byl značný zájem, několik českých firem začalo vyrábět podle vzorů ze zahraničí taktické vesty v maskovacím provedení vz.95 AČR. Příkladem mohou být vesty inspirované britskou vestou vyráběné společnostmi MARS Jevíčko a Combat Shield. Jelikož se nejednalo o oficiálný výstroj, bylo nutno získat povolení velitele jednotky. Někteří situaci chápali a vojáky i podporovali. Na obrázcích výsadkových a průzkumných jednotek tak můžete vidět vojáky vybavené americkými, britskými taktickými vestami, vestami inspirovanými i výtvory vzniklými společnými silami vojáků a výrobců. Uvedená výstroj má různou úroveň kvality a časem se běžné komerční materiály ukazují jako ne zcela spolehlivé, protože například blednou. Je potřeba se zmínit také o tom, že komerční materály nesplňují požadavky na krytí v IČ spektru. Vesta pak při sledování přístojem pro noční vidění "svítí".

Modulární nosný systém
 ObrazekPo řadě tichých i hlasitých projevů nespokojenosti se stavem nosné výstroje jednotlivce se pohnuly ledy a do naší armády byl zařazen Modulární nosný systém - 2000, zkráceně MNS. Cesta k tomuto systému nebyla jednoduchá a má své počátky v roce 1998, kdy armáda začala práci na kompletním přebudování výstroje jednotlivce. Po debatách odborníků i těch, kteří o sobě tvrdí, že jsou odborníci, byl vyvzorován systém, který prošel vojskovými zkouškami u řady jednotek (6. Skupina speciálních sil, 43. výsadkový prapor, Liberečtí chemici) a dnes jej můžete vidět zatím převážně na jednotkách putujících do nasazení v zahraničí. MNS se v současnoti skládá z téměř šedesáti položek. Systém má dva základy, na které se připojují další moduly. Prvním základem je nosné řemení. Druhým základem je taktická vesta.

Začněme řemením. Opasek je nylonový a má vpředu plastovou sponu. Vnitřek opasku je opatřený tunýlky, které mají za úkol bránit posunu popruhů nosného řemení a jednotlivých modulů. K opasku se připevní nosné řemení. Mimochodem opasek se nosí relativně volně a hmotnost nesou především ramena. K opasku se připojují jednotlivé moduly - pouzdra podle aktuální potřeby vojáka - existují sumky na zásobníky na všechny osobní zbraně, pouzdro na plynovou masku, pouzdro na polní lahev (je na různé láhve, ale nejčastěji se používá americký vzor) , pouzdra na dalekohledy a pozorovací techniku, pouzdra na lékárničku, na granáty, na mapu, univerzální pouzdra. Dá se říci, že jsou vyvzorována pouzdra na cokoliv z naší výzbroje a výstroje, co by bylo potřeba mít po ruce.
Druhým základem je taktická vesta. Vyvzorovaná vesta má předepsáno, co se do ní musí vejít - 2 granáty, 4 zásobníky (vz.58), Autoinjektor+náplně, obvaz, odmořovací balíček, útočný nůž. Dále má tři skryté kapsy a kapsy na nožní popruhy. (Autoinjektor je zařízení, kterým si voják sám vpraví do svalu (přes oblečení) látku, která má za cíl buď podpořit aktivitu organizmu nebo ji snížit - traduje se, že ta první je tak účinná, že s ustřelenou nohou ujdete ještě deset kilometrů). Na vestu je možno pak připevnit i opasek a všechna pouzdra jako na nosné řemení. Vesta má certifikaci pro práci ve výškách jako celotělový úvaz. K lanu se kotví pomocí úchytů na karabinu. Opasek nemá při slaňování žádnou funkci. Pro slaňování a práci ve výškách je určena pouze vesta! Opasek s řemením ne. Pokud voják používá pistoli nebo samopal vz.61, má možnost přidat nožní adaptér na nějž se připevní pouzdro se zbraní. Adaptér exituje jak pro pravou, tak i levou nohu. Kromě pouzdra se zbraní je možno připevnit i jakékoliv jiné pouzdro. Člověk je pak trochu jako vánoční stromeček. Na záda vesty i řemení je možno připojit boční kapsu z batohu pro výsadkáře nebo velkou polní. Aby nedošlo k výrazné změně těžiště, je potřeba hmotnost vzadu dovážit hmotností v pouzdrech vepředu. Pokud potřebujete snížit svůj profil - třeba při plížení - uvolníte horní uchycení kapsy. Ta se sklopí na spodních přezkách tak, že je mezi nohama. Vy se pak proplížíte i docela nízkým prostorem a nemusíte se starat o to, jak s sebou kapsu táhnout. Do systému patří ještě slaňovací vak. V tom je umístěno lano pro potřebu slanění. Před slaňováním se umístí na nohu a během slaňovaní se z něj upouští lano. Nedojde tak k varování protivníka volně visícím lanem, zapletení lana do korun stromů nebo do nějakého předmětu na zemi. Nejnovějším přírustkem, který se dá připevnit na záda je "Velbloudí hrb" Camelbak. Vnitřek je originál od Camelbaku a obal je vyroben tady jako součást MNS.
Celý systém je kompatibilní se systémy NATO. Při bližším zkoumání zjistíte, že systém uchycení pouzder u MNS je obdobný jako u britského systému PLCE verze "Soldier 95". Rozdílem je použití plastových prvků pro uchycení pouzder k opasku. Britové mají uchycovací prvky kovové. Na základě zkušeností z oblastí s velikou vlhkostí vzduchu a častými dešti bylo nutno přiznat , že kovové součásti v takovém prostředí podléhají rychle zkáze a po měsíci v džungli není na kovové součásti spolehnutí. Pro boj v džungli je použití plastů a nylonu jednoznačně nejlepší. Nejčastější námitkou proti plastovým součástem je jejich křehnutí v mrazu. Použité plastové přezky jsou vyzkoušeny pro použití při teplotách +/- 50 stupňů Celsia. Plast má v mrazu jednu výhodu proti kovu. Pokud máte vlhké ruce, ke kovové součásti velmi rychle přimrznete.

Zajímavou součástí a ne zcela běžnou u nás je vesta na střelivo. V angličtině se jí říká Chestrig a je v poslední době docela oblíbená třeba u amerických Rangers, kteří ji mají jako hlavní součást nosného systému RACK (Ranger Assult Carrying Kit). Jedná se o pás se sumkami a pouzdry, opatřený rameními popruhy a poutacím popruhem. Vesta se obleče tak, že pouzdra jsou vepředu na hrudi a na zádech jsou pouze překřížené popruhy (aby vesta nesjížděla z ramen). Poutacím popruhem se vesta připoutá blíže k tělu, aby neposkakovala. Do vesty by se mělo vejít totéž, co do taktické vesty. Proč tedy takovou vestu? Jde o to, že pro těžké náklady je lepší mít bederní pás batohu dobře umístěný a stažený kolem beder. Opasek s nesenou výstrojí v tomto případě bude zavazet. Pokud je potřeba mít velký batoh a opasek, tak to vojáci řeší tak, že povolí nosné popruhy opasku, aby více klesl a bederní pás batohu si uchytí v pase. Moc pohodlné to však není. Zajímavé je to, že vesty na střelivo i vesty taktické používá řada úderných jednotek jako výsadkáři, ale nikoliv SAS. Není to proto, že by se jim vesty nelíbily, ale oni potřebují při nasazení často vypadat jako běžná pěchota a ta vesty nefasuje. Pokud máte něco jiného než ostatní jednotky, tak jste podezřelí. To je důvod, proč i většina našich výsadkářů a průzkumáků dává přednost "šrákům a opasku" před vestami.

Výstoj MNS je vyráběna jak v klasickém evropském vzoru vz.95, tak i v pouštním provedení. Byly úspěšně provedeny zkoušky na dekontaminaci u libereckých chemiků.
Dá se říci, že se jedná o dobrý nosný systém, který snese nejpřísnější měřítka. Z hlediska kvality je neporovnatelný s tím, co bylo v armádě užíváno doposud. Systém MNS je v začátku svého "masového" používání v naší armádě a uvidíme, jaké bude jeho hodnocení po delší době užívání. Výrobcem MNS je firma S.P.M. z Liberce. Prodejcem pro zájemce z řad veřejnosti je internetový obchod www.armyshop.cz.

Další obrázky MNS

Obrazek  ObrazekObrazek Obrazek Obrazek

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář