Jdi na obsah Jdi na menu
 


U.S.Navy SEALs

3. 3. 2007
U.S.Navy SEALs
U.S.Navy SEALs tak a je to tady, naš ještě necelkovy tým se bude přeorietovavat na jednotku U.S.Navy SEALs.Tato jednotka je nejlepší namořni jednotka v USA.Je to obojjživelna jednotka.

Současné týmy SEAL (SEa, Air, Land - moře, vzduch, země) mají původ v prvních skupinách dobrovolníků vybíraných z pracovních oddílů, tzv. SeaBees (mořské včely) na jaře roku 1943. Tito dobrovolníci byli organizováni do speciálních námořních bojových demoličních jednotek Navy Combat Demolition Units (NCDU), které byly pověřovány průzkumem a odstraňováním pobřežních a plážových překážek pro výsadkové skupiny, které se vyloďovaly při obojživelných operacích. NCDU se později vyvinuly do průzkumných bojových plaveckých jednotek (Combat Swimmer Reconnaissance Units).

Jednotky NCDU se v průběhu 2. světové války vyznamenaly na obou scénách - jak v Atlantiku, tak v Pacifiku. V roce 1947 sestavila US Navy jejich první podvodní útočné jednotky. Během konfliktu v Koreji hrály tyto Podvodní demoliční týmy (Underwater Demolition Teams - UDT) důležitou roli při přistání v Inchonu a plnily i další úkoly včetně provádění demolic mostů a tunelů dosažitelných z vody. Jednotky také prováděly omezená hledání min v přístavech a řekách.

Během 60. let si každá ozbrojená složka formovala vlastní protipovstalecké síly. US Navy upotřebila kádry UDT k vytvoření jednotek nazvaných "SEAL teams". V lednu 1962 byl oficiálně ustaven tým Jedna (SEAL Team ONE) v pacifické flotile a tým Dva (SEAL Team TWO) ve flotile atlantické. Tyto týmy začaly vyvíjet nekonvenční a protipovstalecké zbraně a provádět tajné operace v pobřežních i říčních vodách (tzv. "blue and brown water").

Současně byly zformovány Podpůrné skupiny námořních operací (Naval Operations Support Groups), které mají za úkol pomáhat týmům UDT a SEAL. a další dvě specifické jednotky - Boat Support (podpora z lodi) a Beach Jumpers (plážové výsadky). Při válce ve Vietnamu prováděly jednotky UDT průzkumné mise a týmy SEAL četné útočné operace. V roce 1967 se Podpůrné skupiny námořních operací přejmenovaly na Námořní speciální ozbrojené skupiny (Naval Special Warfare Groups - NSWG) ve zvýšené míře se uplatňující v omezených konfliktech a speciálních operacích.

Roku 1983 byly existující UDT přeznačeny na SEAL teams a/nebo SEAL Delivery Vehicle teams a požadované hydrografické průzkumy a podvodní demolice se staly misemi SEAL.

Velitelství námořních speciálních zbraní (Naval Special Warfare Command) bylo ustaveno 16. dubna 1987 na Námořní obojživelné základně (Naval Amphibious Base) v Coronadu, Kalifornie. Jeho úkolem je příprava sil Naval Special Warfare k provedení jejich přidělených misí a vývoj speciální operační strategie, doktríny a taktiky.

Týmy SEAL (SEa, Air, Land) prodělávají jeden z nejnáročnějších vojenských výcviků na celém světě. Základní podvodní demolice a další výcvik jsou prováděny ve středisku Naval Special Warfare Center v Coronadu. Studenti zde zdolávají překážky, které rozvíjejí jejich odolnost, vůdcovské schopnosti a umění pracovat jako tým.

Podrobnosti výcviku

SEAL je zkratka pro tři slova SEa (moře), Air (vzduch), Land (země). U jednotek zvláštního nasazení U.S. NAVY má ukazovat na maximální všestrannost. Zároveň je toto slovo výrazem pro tuleně. Žádný div, že si jej dali do znaků jednotlivých týmů. Oficiální znak všech jednotek SEAL můžete vidět v hlavičce tohoto článku.

Velmi náročné výběrové řízení se nazývá BUDS – Basic Underwater Demolition School (Škola základů pro podvodní demolice). Na začátku dostanete “Warning Order” (Bezpečnostní příručku). Zde je popsán celý kurs dosti podrobně. Základní věcí je, abyste se pořádně rozmysleli, zda do toho půjdete. Je zde i doporučená příprava. Nezapomeňte, že zodpovídáte sami za sebe a nemá cenu něco přehnat.

Samotný kurs má čtyři fáze

První fáze (kondiční testy) – První fáze je dlouhá osm týdnů. První čtyři týdny vás mají připravit na pátý týden tzv. “Hell week” (Pekelný týden). V tomto týdnu probíhá souvislý výcvik v délce pět a půl dne s celkem čtyřmi hodinami spánku! Tento týden má vyzkoušet celkovou fyzickou i psychickou motivaci. Základní informací, kterou vám tento týden poskytne je to, že lidský organismus zvládne mnohem více, než bychom čekali. Jediným způsobem jak se dostat k SEAL je spolupráce! Na počátku dostanete přiděleného kamaráda (tzv. buddy). Běda vám pokud se objevíte někde bez něj nebo on bez vás. U Tuleňů všechno probíhá ve dvojicích. Pekelný týden se skládá z různých lahůdek, které podle vašeho mínění nemají asi vůbec smysl. Plazíte se v blátě a nad hlavou vám střílí kulomety. Všude kolem vybuchují simulátory dělostřelecké palby. Vše je o to krásnější, že je to v noci. Pokud máte rádi akční filmy, tak tohle by se vám asi líbilo. Krom toho je zkoušena právě soudržnost. Jste vybrání do skupiny, která má na starosti jeden nafukovací člun. Nejen to, že na něm plujete po moři, ale musíte jej také pořád tahat na hlavách! Zde se ukáže co je to tým. Na konci jste už tak vyčerpaní, že se musíte navzájem podepírat a podporovat. Jeden utíká shrbený a odpočívá. Ostatní nesou člun a po chvíli se s někým vymění. Bojujete za jeden tým. Vašim cílem je splnit jako tým. Pokud myslíte, že toto se dá docela zvládnout, tak čtěte dál. Dostanete příkaz postavit se na pobřeží do řady a pak napochodujete do moře. V okamžiku kdy máte vodu do půli lýtek, tak vám dají rozkaz sednout. Zde sedíte ve studené vodě 5, 10, 15 ... minut.

Musíte se držet s ostatními za paže. Někteří, aby si zahřáli alespoň trochu nohy se tak jak jsou vymočí. Na chvilku to pomůže, ale na suchu je ten smrad odporný. Pak jdete k jámě plné bláta. Na hlavě máte starou železnou helmu. Dostane příkaz se postavit do zástupu a pak napochodujete do té jámy. Tam se posadíte a děláte takové věci, že za chvíli jste celí pokryti silnou vrstvou bláta. No, pokud tohle dáte dohromady s pěti a půl dny s pouhými čtyřmi hodinami spánku, tak pro vás není překvapení, že ke konci vojáci vidí na moři třeba totemy nebo místo člunů VW Brouk. Vojáci jsou podrobováni lékařským prohlídkám. Pokud by někdo chtěl toto zkusit soukromě u nás, tak ho varuji. Bez lékařského dohledu jde o život!!! Jak už jsem napsal, na konci jste naprosto vyčerpáni. Po celou dobu ale máte možnost odejít. Dělá se to tak, že přijdete k lodnímu zvonu, který je v areálu, a třikrát zazvoníte. Jednoduché, že? Nedivte se tedy, že odpad při těchto řízeních je až 80%. K tomu pomáhají také instruktoři. Jejich úkolem není jen po vás něco chtít, ale psychicky vás deptat do té míry, abyste odešli. Otec dvou dětí a slušný manžel pro vás vypadá spíše jak nějaká vymazaná guma a naprostý rapl. Kdybyste věděli kolik mu to dá práce! No, pokud najednou vám někdo poklepe na rameno a řekne “OK, frogs you are safe” Tak jste na konci první fáze. Pak také uvidíte něco nečekaného. Skupinky nesoucí čluny najednou nejeví známky vyčerpání, ale radostně tančí. Tvrdí chlapi klečí na kolenou a pláčí štěstím. Válejí se po pláži a křičí. Velká radost. No, není divu.

Motto při výběrovém řízení je “The only easy day was yesterday” (Snadný den byl včera!).

Druhá fáze (Potápění) – Po sedm týdnů se věnujete výcviku potápění. Nejedná se o klasické “šnorchlování”, ale o potápění s přístroji s otevřeným i uzavřeným okruhem. Zároveň se učí provádět různé činnosti pod vodu. To je to hlavní, co odlišuje Tuleně od ostatních jednotek zvláštního nasazení. Tuleni jsou opravdu podvodními specialisty.(Ne specialisty podvodníky! To je něco jiného.)

Třetí fáze (Pozemní boj) – Po deseti týdnech tohoto výcviku máte výbušnin, zbraní, navigace a taktiky tak akorát dost. Tato fáze je zakončena čtyřtýdenním praktickým cvičením (také hodně realistickým).

Post BUDS kurzy- Po ukončení Základního výcviku BUDS (předcházející fáze) se školíte ještě ve výsadkových operacích a polní/potápěčské medicíně. Tato fáze trvá až 30 týdnů.

Přidělení k jednotce - Po ukončení těchto kurzů ještě nejste u Tuleňů! Zbývá vám ještě šest měsíců u jednotky. Pokud vás mezi sebe přijme, tak teprve dostanete vysněný “Neptunův trojzubec”.

(Doporučená příprava pro BUDS podle Warning Order)

Literatura:
U nás můžete narazit na knihy od Richarda Marcinka (původem ze Slovenska) Profesionální válečník. Autentický je ale pouze první díl. Ostatní jsou vymyšlené. Dále je k dispozici několik knih, které se zabývají elitními jednotkami nějak obecně. Získáte v nich více méně stejné informace, jen jsou tam jiné obrázky. Jestli máte zájem o publikaci s perfektními fotografiemi, tak se dívejte po U.S. Navy SEALs od Samuele M. Katze z nakladatelství Concord. Je to ale v angličtině a narazíte na ni nejspíše v dobrých modelářských obchodech.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

www.ascejkovice.estranky.cz

(kubas, 8. 2. 2008 23:12)

Jukni na naši stranku jsou tam novy članky a tak. A dal by si nas na vaši novou stranku ať jsme v obraze i jinym odepis na email kterej najdeš na naši str..

www.ascejkovice.estranky.cz

(kubas, 13. 1. 2008 10:44)

Hele vy hrajete airsoft a mate paintbolku ?????